Clementine’ın Saçları Bize Ne Anlatmak İstiyor?

Adını büyük İngiliz şair Alexander Pope’un Eloisa to Abelard şiirinin bir mısrasından alan, 2000’li yıllara bomba gibi düşen, adamın kafasında saç bırakmayan… Şaka şaka, Leyla ile Mecnun’da bile değinilen Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmini bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. İlk defa duyanlara da muhakkak izlemelerini öneriyorum. Direkt konuya gelirsek, film iyi hoş da bu Clementine kızımızın saçlarının sürekli renk değiştirmesi bir tesadüf mü? Yoksa yönetmenimiz sembolizmin ekmeğini yemek adına bize bir şeyler mi anlatmaya çalışmış? Bingo, doğru bildiniz sembolizmin büyüsü diyenler. Sinema evreninden gelip geçmiş en komplike karakterlerden biri olan Clementine Kruczynski’nin habire renk değiştiren saçları, bizlere Joel ve Clementine’ın ilişkilerinin dört mevsimini anlatıyor.

Clementine’ın kafasının yeşil olduğu dönem, Joel ile Clementine arasındaki aşkın filizlenmesini temsil ediyor. Aynı zamanda da ilkbaharı temsil ediyor. Joel ile Clementine’ın birbirlerini tanımasını, geçmişlerini öğrenmeye başlamalarının görsel ifadesi oluyor bir nevi.

Clementine’ın kafasının kırmızı olduğu dönem, bizlere Joel ile Clementine’ın aşklarının en tutkulu olduğu, en şehvetli olduğu yaz mevsimini anlatıyor. Kırmızı rengi psikolojide; sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan gibi anlamlara gelir. Filmde ise çiftin birbirlerine duyduğu tutkuyu, aşkı ve şehveti temsil ediyor. Joel anılarıyla yüzleşirken tam bu dönemde Clementine’ı hafızasından silmek istemediğini anlıyor.

Ardından da işlerin sarpa sarmaya başladığı kısım geliyor; Clementine’ın kafasının turuncu oluşu… Aslında turuncu pek çok farklı anlam taşıyor ikilinin ilişkileri adına. Bir açıdan tutkuyu ve şehveti temsil eden kırmızının soluşunu bir yandansa ilişkinin sonbaharına geçilişini, aşkın yavaşça ölmesini temsil ediyor. İkili birbirlerinden gitgide uzaklaşmaya başlıyor. Turuncu rengi psikolojide genel olarak dışa dönük kişileri ve sosyalleşmeyi anlatır. Filmde de Clementine’ın Joel’dan uzaklaşmasını ve dışarı dönmesini anlatıyor

En son olarak da Clementine’ı mavi saçlarıyla görüyoruz. Bu ilişkilerinin kış mevsimini temsil ediyor. Joel, Clementine’ın çalıştığı yere gittiğinde Clementine’ın Joel’u tanımadığı bir sahne ile karşı karşıyayız. Aşk yok olmuş, Clementine Joel’u hafızasından sildirmiş, başka bir adamla beraber… Tam bu noktada Joel, Clementine’ı hafızasından silmek istediğine karar veriyor. Filmin sonuna, karakterlerimizin yüzleşmesine geldiğimizde ise Clementine’ın saçları yine mavi. Suratı mahkeme duvarı gibi. Kararsız ve korkmuş. Ama nihayetinde bu mevsimsel döngü bozuluyor. Sembolizmsel döngü de öyle… İlişki artık farklı bir evrede. Birbirlerini hafızalarından sildirmek isterken kalplerinden silemeyen iki insan duruyor karşımızda. Bu filmi bu kadar sevmemin bir sebebi de sembolizmin büyüsünü bu denli güzel kullanması. Neyseciğime, fazla konuştum saç boyası üstüne.

Bugünlük benden bu kadar, esenlikle kalın.

Views:
15453
Article Categories:
Sanat

All Comments

 • Gerçekten ilgi çekici..

  Berkan 25 Nisan 2020 20:05
 • Filmi izleyip sıkılıp yarım bırakmıştım, kesinlikle devam edeceğim.

  bayginmari 25 Nisan 2020 21:28
  • bazı sahneleri hızlandırıp ilerletebilirsin ben tüm filmleri öyle izliyorum sıkıldığım sahneleri hızlandırıyorum bu ay 50 tane film izlemişim mesela

   ef 4 Şubat 2021 11:44
 • filmi izlerken hiç böyle düşünmemiştim şu an filme biraz daha anlam katılmış gibi <3

  Dide 25 Nisan 2020 23:22
 • Kaleminin güzel olduğunu hep biliyordum ama şimdi karşımıza böyle güzel ve kalıcı şeylerle çıkman beni ayrı mutlu etti Peters sana ve yazdıklarına hayranım. Yazıya gelecek olursak bana filmi bir kez daha izleme güdüsü verdi sembollerin bir kısmını anlıyor olsam da bazılarını anlayamamış belli ki gözümü açtın Peters sayende daha bi anlamlı gelmeye başladı teşekkür ederim harika bir yazı olmuş ily..

  hannyinthesky 26 Nisan 2020 17:00
 • İlginç👏👏Harika

  Mine 26 Nisan 2020 21:22
 • Allah iyi ki seni bize gönderdi valla annem sürekli atarlanacak birşey buluyor bana patlıyor karantinadan dolayı ben de anne araştırma yapıyorum deyip senin yazılarını okuyorum😂😂😂

  Muhteşem Cemre 27 Nisan 2020 08:42
 • Filmin adını daha önce duymuştum ama izleme fırsatım olmamıştı. Bugün hemen izliycem👌🏻👌🏻

  büşra 27 Nisan 2020 15:09
 • şimdi çok daha anlamlı gelmeye başladı.. ah be

  berre 28 Nisan 2020 01:50
 • en sevdiğim filmlerdendir ve clementine’ın saçları izlerken çok ilgimi çekmişti. sembolizmin bu tarz yapımlarda böylesine güzel şekilde işlenmesi çok mutlu ediyor.
  kendini ifade edeceğin böyle bir ortamının olması beni çok sevindirdi, sadece açıklama kısmında değil bu şekilde de yazdıklarını okuyabileceğiz artık. senin adına çok mutluyum.

  şeyma küçük 1 Mayıs 2020 21:52
 • Bunları okuduktan sonra izlemek ayrı bir zevkli oluyor💜

  ipek 14 Mayıs 2020 23:09
 • Ah Sude ne iyi ettin bu siteyi açarak

  Night walker 15 Mayıs 2020 04:01
 • hiç böyle bakmamıştım,şimdi film daha etkileyici geldi

  perterue 25 Mayıs 2020 10:37
 • Film dikatimi çekdi izliyiceğim.

  Watsonhed 18 Ağustos 2020 01:44
 • çok güzel bir imgeymiş aslında. iyi ki öğrendimç

  Ceyda Nergis 26 Aralık 2020 20:53

Bir cevap yazın