Kara Kutularımız Haline Gelen Telefonlar

Geçenlerde,  2016 yapımı İtalyan filmi Perfetti Sconosciuti’nin Türk uyarlaması olan Cebimdeki Yabancı’yı izlerken, Banu karakterinin telefonlarla ilgili yaptığı “Kara Kutu” benzetmesi oldukça ilgimi çekti. Düşününce ne kadar da doğru geliyor kulağa değil mi? Tüm sırlarımızı sakladığımız, en mahrem şeylerimi bulundurduğumuz bir kara kutu adeta. Sırlarımızı kilitli tuttuğumuz mahzen olmasının yanı sıra en yakın arkadaşımız telefonlarımız. Bazen ekrana öyle kaptırıyoruz ki kendimizi, gerçek dünya varmış yokmuş pek umurumuzda olmuyor. Gelelim fasulyenin faydalarına… Bu kara kutuyu en yakın arkadaşımız bellerken, bizde yol açtığı hasarların farkına varıyor muyuz hiç? Cevabı düşünmeye gerek bile yok; tabii ki varmıyoruz. Kafayı ekrana gömdüğümüz anda bir asır gibi geçen saatler harcıyoruz sosyal medyada. Şu ne paylaşmış, şu ne yazmış, “ekranı kaydırın” derken kaydıra kaydıra 3 saat geçiyor gidiyor. Şaka gibi değil mi? E bu kara kutuya canıgönülden bağlanırken, gerçek dünyada da bir hayata sahip olduğumuzu unutabiliyoruz az biraz. Kafalarımızı kaldırıp göğe dikmeliyiz bazen, eğip de ekrana gömmemeliyiz. Çünkü o ekrana yapışmaların bir ileri seviyesi, ekranda gördüğümüz cıvıl cıvıl hayatlarla kendi hayatlarımızı kıyaslamak oluyor. İşin en civcivli kısmı da tam da orada başlıyor. Kıyaslıyoruz; evi, arabayı, malı mülkü, en nihayetinde de aynada gördüğümüz kişiyi. Ben telefonu kara kutudan ziyade, bir bakımda da virüs olarak görüyorum. Öyle bir virüs ki hücrelerimizin derinine derinine işliyor. Bu virüsün iyi tarafıysa, ona engel olabilme şansımızın olması.

Kıssadan hisseye gelirsek, Peters diyor ki; Umarım çok geç olmadan, kendimizi kara kutularımızdan soyutlayabiliriz.

Bugünlük benden bu kadar, esenlikle kalın.

Views:
1454
Article Categories:
Sosyal Medya

All Comments

 • Seni 8.sınıftayken bulmuştum (şuan 11e geçtim) o zamanlar daha da çok bağlı olsam da bu kara kutuya şimdiler de azaltmaya çalışıyorum ki bu karantina da oldukça zor. Telefondan ayrılmak oldukça güç gelse de imkansız değil,neredeyse 2 yıl boyunca instagramdaki kızlar ile kendimi kıyaslayıp durdum o şoplanmış fotoğraflardan sonra aynaya bakmak işkence gibi geliyordu neyseki şuan daha iyiyim ve neden her yorumumda kendimden bahsediyorum bilmiyorum sadece senin ve sitenin daha fazla şeyi hakkettiğini ve düşüncelerinin daha çok insana yayılmasını istiyorum. Yorumlarımı görüyor musun bilmem ama siteni de kanalını da severek takip ettiğimi bilmeni isterim : )

  Avatar aley 23 Mayıs 2020 18:33
 • Aslında çok isterim bu kara kurulardan kurtulmak hatta bazı adımlar da attım bunun için ama be yazık ki sonuç yine aynıydı.

  Avatar Üzümlükek 15 Haziran 2020 18:53
  • Gerçekten dediğinize katılıyorum. Bu bahsettiğimiz ”kara kutular”dan kurtulmak hiç kolay değil. Biz ne kadar çaba göstersek de gene bizi içine çekiyor.

   Avatar Yaren 24 Ekim 2020 23:46

Bir cevap yazın