Ne Ben Atlas’ım Ne De Dünya’nın Yükü Benim Omuzlarımda.

Olur ya bazen tüm dünyanın yükü omuzlarına yıkılmış Atlas gibi hissederken buluruz kendimizi… 

Hatta yükümüz öyle ağırdır ki bırakın Dünya’nın yükünü, bütün evrenin yükünü omuzlarınıza yıkmışlar gibi hissederiz. Bir sonraki adım bilinmezdir. Ellerimiz de kollarımız da görünmez bir halat tarafınca bağlanmıştır. 

Ama biz, Atlas değiliz. Korkmayın o yüzden. Yıkmadı Dünya bütün yükünü bizlerin omuzlarına. Yalnızca çok yakından bakarsak görebileceğimiz minik periler vardır bizim yardım istememiz için bekleyen. Sadece isteyenin görebileceği minik parıltılardır bunlar. 21.yüzyılın beraberinde getirdiği şeylerden birisi de utanmaktır. Utanırız çoğumuz hikayemizin gitgide zorlaştığını itiraf etmek konusunda. En zor anımızda bile yardıma ihtiyacımız olduğunu kabul etmek yerine karaya vurmuş balık gibi kıvranır dururuz. Oysaki her kahramanın hikayesinde bir öğretmeni vardır. Yolunu kaybettiğinde gitmesi gereken yeri gösteren, yoluna ışık tutan öğretmenlerdir bunlar. O kadar görünmez pelerinlere sahiplerdir ki, ancak isteyen görür onların yola tuttukları ışığı. Hayat da böyledir zaten, savaşan kazanır hayallerini.Savaşan hayallerine giden yolda galip gelir ancak.Yerinizde saymanız, gelecekteki versiyonunuza yapabileceğiniz en kötü ihanettir. Yol engebeli de olsa dümdüz de… O yolda yürümek altın biletinizdir. Öyle bir altın bilettir ki o, çikolata içinden çıkanlara benzemez. Her trene binmenizi sağlar, her istasyonda kabul görmenizde yardımcı olur.

Yolunuz istediği kadar uzun olsun… O yol karşınıza çıktıysa, o yolda yürümenizi sağlayacak güç, içinizdedir. Bunu asla ama asla unutmayın.

Yani özetle Peters diyor ki: Biz Atlas değiliz, Dünya tüm yükünü yıkmadı bizim omuzlarımıza.

Dünya, bizlerden sadece yola devam etmememizi, bölüm sonu canavarlarıyla savaşmamızı ve galip gelmemizi istiyor.

Çünkü, ne zaman bir zorlukla karşı karşıya kalsak, unutmamamız gereken şey şudur ki; bize altından kalkamayacağımız bir yük verilmemiştir.

Bugünlük benden bu kadar, esenlikle kalın.

Views:
1698
Article Categories:
Yaşam Stili

Bir cevap yazın