‘‘Rüyalar derinlerden gelen mesajlardır.’’ | Bir DUNE İncelemesi

 

Arrakis adlı çöl gezegeninde bulunan ve uzay seyahatleri için çok önemli özel bir baharatı hasat etmekle mükellef olan Harkonnen Hanedanlığı, 80 yıllık yönetimlerinin ardından imparatorluk emri ile gezegeni terk ederler. Yerlerine Atreides Hanedanlığı atanır. Atreides Hanedanlığı’nın başında olan Dük Leto Atreides’in oğlu, Paul Atreides, hanedanlığı Arrakis gezegenine atanmadan çok önceden beridir o gezegen ve oradaki bir kız hakkında rüyalar görmektedir. Hanedanlığının oraya gideceğinin öğrenince sorularına cevap bulabileceğini düşünür. Fakat imparatorluğun Atreides Hanedanlığı’na ihanet edip onlara soykırım yapması, ona cevap sağlamaktan çok daha fazla soruya sebep olur.

Denis Villeneuve’ün Dune: Part One’nı, kendisinden önce gelen Dune adaptasyonlarının başaramadığını başarıp sadık bir adaptasyon olabilmeyi başarmış. Başta benim için biraz yetersiz bir film gibi gelmiş olsa da üzerinden zaman geçince ve filmi tekrar izleyince daha iyi anlayabildim. O yüzden filmi kesinlikle iki kere izlemek gerekiyor. İlk seyirim de olayların hızlı gelişmesi ve çok detaylı olmayan anlatımdan ötürü bir kafa karışıklığı yaşansa da ikinci seyirde daha doğal bir olayları daha iyi anladım. Denis Villeneuve harika bir yönetmenlik sergiliyor. Denis Villeneuve, yakın zamanda çıkan bir röportajında, Dune için kendini nasıl hazırladığından bahsetmişti. Arrival ve Blade Runner 2049 filmlerini çektikten sonra kendini hazır hissettiğini söylemişti. Haklı. Çünkü tarzını filme şıp diye oturtmuş. Kullandığı açılar, renkler… Hepsi şahane. Ondan başkasının bu filmi çekebileceğini sanmıyorum. Dune resmen onun bir parçası olmuş.

Filmin bir parçası olanlar demişken, Hans Zimmer’den bahsetmezsek olmaz. Interstellar’dan sonra film müziği ile en uyumlu film olduğunu söyleyebilirim Dune’un. Hans Zimmer yine adeta kendini aşarak muazzam bir şölen hazırlamış bize. Müziklerde, Arrakis gezegenini kültürünü hissettiren Arap ve Afrika tarzı müzikler çok yoğun. Filmde en çok beğendiğim şey uzay gemileri oldu. Fizik yasalarına uyma konusunda başarısız dizaynlara sahip olsalar da böyle olmaları gemilerin dizaynlarını çok daha güzel kılmış. Daha önce hiç böyle uzay gemisi dizaynları görmemiştim şahsen. Özellikle günümüz bilim kurgu filmlerindeki uzay gemisi dizaynlarını çoğunlukla çok da iyi bulmam ama bu filmdekiler kesinlikle muhteşem olmuş.

(Soundtrack’i bu linklerden dinleyebilirsiniz .)

Oyunculuklara gelirsek: Timothee Chalamet’in (Paul Atreides) oyunculuğu filmi ilk izlediğimde çok boğuk gelmiş olsa da ikinci izleyişimde oyunculuğunun öyle olma sebebinin karakterinden ötürü olduğunu fark ettim. Ama yanlış anlamayın, karakteri sakin bir tip olsa bile çok yoğun duygular içeren bir sürü sahnesi var ve o sahnelerde Timothee’nin oyunculuğu kendini gösteriyor. Favori oyuncum Rebecca Ferguson (Lady Jessica Atreides) oldu. Duygusal olarak hassas ve aynı zamanda güçlü olan bir kadın karakteri oynamak kolay değil fakat Rebecca Ferguson bu rolü adeta deşmiş. Sevdiğim bir oyuncuydu fakat bu kadar iyi oynayabildiğini bilmiyordum. Timothee ve Rebecca Ferguson dışında Oscar Isaac (Dük Leto Atreides), Josh Brolin (Gurney Halleck), Jason Momoa (Duncan Idaho), Stellan Skarsgard (Baron Vladimir Harkonnen) ve daha bir sürü başka isim güzel oyunculuklar sergiliyorlar. Jason Momoa, oyunculuğu ile filme neşeli ve farklı bir hava katıyor. Stellan Skarsgard ise obez olduğu için yürüyemeyen ve uçan korkunç bir baronu oynuyor. Baron büyük ihtimalle ikinci favori karakterim.

Filmde beğenmediğim çok fazla şey olmamasına rağmen yine de var. İkinci yarı bana biraz sıkıcı geldi. Bazı yerlerde filmin ilerleyemediğini düşündüm. Fakat bunlara rağmen bu filme âşık oldum ve kesinlikle devam filmine daha da aşık olacağım. Çünkü Denis Villeneuve’ün dediğine göre bu filmde evrenin temellerinin atılması gerekiyordu. İkinci film ise tamamen bir sinematik eğlence olacak. Film IMAX salonlarından kalkmadan önce hemen orada izlemenizi tavsiye ederim. IMAX dışındaki herhangi bir salonda izlediğinizde filmin tam anlamıyla büyüsünü hissedebileceğinizi sanmıyorum. O yüzden tavsiyeme uyun ve sağlıcakla kalın.

Tuna DALAMAN

Kadir Has Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü Öğrencisi

Views:
1198
Article Categories:
Sinema

Bir cevap yazın