Toplum Yapısında Şekilcilik

Belki de sorunumuz buydu görüntülere yanı şekillere çok önem veriyorduk, hepimiz şekilciydik yahut herkes içten içe herkesin öyle olduğunu düşünüyordu. Yalnızca kötü göründüğümüzü düşünerek bir günümüzü heba edip mutsuz olabilen bir toplum yapısı oluşturmuştuk. Karşımızdaki kişinin hakkımızdaki düşüncesi sanki yeni bir icat bulmuş bir bilim adamı sözleri veya bakışlarıydı. Hissi olarak derin ve algıda kuvvetli bir insansak özellikle bakışların birçok düşünceyi ele verdiğini bildiğimizden, insanların her hareketini dış görünüşümüze bağlayıp günü kendimize kelimenin tam anlamıyla zehir ederiz. Oysa benim olan her şey için kimin ne düşündüğü önemli değil diyebilsek (keşke).

Şekilcilik anlayışımız nedendi ? Sanki her duyguyu kendine esir etmiş olan kusursuz görünme merakımızın altında yatan sebep neydi? Oysa dünyada hangimiz kusursuzduk ? ‘Kusur arayan içindir.’ denmiş, anlayamıyor muyuz peşinde koşulan anlayışın insan ve topluma zararını ? Bir canlıya yalnızca güzel olduğu için değer gösterilir mi ? Hangi mantık bu, hangi anlayış anlayamıyorum.

Asıl önemli olan şekil değil! Galiba bunu anlamak için beynimize hem bizim hem başkalarının yerleştirdiği duvarları yıkmalı ve insanların kişilikleriyle ilgilenmeyi öğrenmeliyiz.

Öncelik ön yargıları yıkmakla başlar sonra içine kendimizi hak ettiğimiz düşünceleri dağıtmakla ardından rahat ve özgür hissedebilmek için kendimizi tıkadığımız görünüş kodesinden çıkabilmek lazım. Zihin ve bilinçaltımızda her eylemin görünüşümüzle alakalı olmayabileceği ihtimalini yerleştirip ki olsa bile kime ne demeyi öğrenmeliyiz.

Bu oluşturacağımız düşünce sistemi birçok toplumsal harekete katkı sağlamakla birlikte aslında güzellik kavramının çok yanlış anlaşıldığını anlamayı sağlayacak belki de. Bununla birlikte özellikle de son yıllarda toplumumuzda artış gösteren bir psikolojik bozukluk olan “Beden Dismorfik Bozukluğu” gibi bedensel etkenlerden kaynaklanan psikolojik bozuklukların azalmasına da katkı sağlaması öngörülebilir bir ihtimaldir.

Böyle giderse kendi değerinden, benliğinden ve özgüvenden yoksun kişiler meydana gelir ve yıllar içerisinde bu değerlerden yoksun toplumlar ile karşılaşabiliriz. Sorun ihtiyaç karşılamaktan çok özenilene dönüşmeye çalışmak olmuş fakat doğru olan farklı olmak çünkü güzel olan farklılıkların birleşimidir.

Güzellik yalnızca bir ‘kavram’ fakat şekil olarak sonsuz bir galaksi.

Yazan: Esma Betül Akınay

Views:
841
Article Categories:
Sizlerden Gelenler

Bir cevap yazın